Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

temata:01-polovodice:main [2011/03/21 22:06]
george
temata:01-polovodice:main [2016/05/24 17:08] (aktuální)
xpavel27 [Realizace logických členů NAND a NOR v technologii CMOS]
Řádek 2: Řádek 2:
  
 ====== 01 - Princip činnosti polovodičových prvků ====== ====== 01 - Princip činnosti polovodičových prvků ======
- +  * ** Polovodiče: ** 
-  * látky, jejichž elektrické vlastnosti závisejí na vnějších podmínkách (teplota, osvětlení, ...) +    * látky, jejichž elektrické vlastnosti závisejí na vnějších podmínkách (teplota, osvětlení, ...) 
-  * za normálních podmínek nevedou elektrický proud tak, jako vodiče (nízké teploty => izolanty)+    * za normálních podmínek nevedou elektrický proud tak, jako vodiče (nízké teploty => izolanty)
  
 <note tip> <note tip>
-Vodič je uspořádán v krystalické mřížce tak, že jeho valenční elektrony se pohybují volně a po připojení napětí dochází k jejich pohybu.\\ +Vodič je uspořádán v krystalické mřížce tak, že jeho valenční elektrony se pohybují volně a po připojení napětí dochází k jejich pohybu. V případě polovodiče se čas od času uvolní elektron a přesune se jinam.
-**x**\\ +
-V případě polovodiče se čas od času uvolní elektron a přesune se jinam.+
 </note> </note>
  
Řádek 30: Řádek 28:
  
 <note>Obrázky typů polovodičů - http://www.cez.cz/edee/content/microsites/elektrina/fyz9.htm</note> <note>Obrázky typů polovodičů - http://www.cez.cz/edee/content/microsites/elektrina/fyz9.htm</note>
- 
 ===== Dioda ===== ===== Dioda =====
   * vznikne spojením nevlastních polovodičů typu N (katoda) a P (anoda)   * vznikne spojením nevlastních polovodičů typu N (katoda) a P (anoda)
Řádek 36: Řádek 33:
     - __propustný směr__ - P -> N     - __propustný směr__ - P -> N
     - __závěrný směr__ - N -> P     - __závěrný směr__ - N -> P
-  * používají se v usměrňovacích obvodech+  * typy diod: 
 +    * usměrňovací 
 +    * detekční a spínací 
 +    * stabilizační 
 +    * kapacitní 
 +    * luminiscenční (LED) 
 +    * fotodiody
  
 {{ temata:01-polovodice:f2-17.gif }} {{ temata:01-polovodice:f2-17.gif }}
Řádek 52: Řádek 55:
  
 {{ temata:01-polovodice:vachar.jpg }} {{ temata:01-polovodice:vachar.jpg }}
-  - UrIr … propustná napětí, proud (minimální hodnota, při které začne dioda fungovat) +  - UfIf … propustná napětí, proud (minimální hodnota, při které začne dioda fungovat) 
-  - UfIf, Uf(br)… závěrné napětí, proud, průrazné napětí (proud tekoucí v závěrném směru, zničení diody)+  - UrIr … závěrné napětí, proud, průrazné napětí (proud tekoucí v závěrném směru, zničení diody)
  
 ==== Typy diod ==== ==== Typy diod ====
Řádek 69: Řádek 72:
   * základem všech dnešních integrovaných obvodů, jako např. procesorů, pamětí atd.   * základem všech dnešních integrovaných obvodů, jako např. procesorů, pamětí atd.
   * základní vlastností tranzistoru je **schopnost zesilovat** - malé změny napětí nebo proudu na vstupu mohou vyvolat velké změny napětí nebo proudu na výstupu   * základní vlastností tranzistoru je **schopnost zesilovat** - malé změny napětí nebo proudu na vstupu mohou vyvolat velké změny napětí nebo proudu na výstupu
- 
 ==== Bipolární tranzistor ==== ==== Bipolární tranzistor ====
  
   * součástka obsahující dva PN přechody, vznikají tak dva typy, NPN a PNP.   * součástka obsahující dva PN přechody, vznikají tak dva typy, NPN a PNP.
  
-{{ temata:01-polovodice:bip.jpg }}+{{ temata:01-polovodice: zapojtranzistor.png?800 }}
  
-  * základní zapojení tranzistoru (NPN) je kladný pól na B (báze) a E (emitor), záporný na C (kolektor) **??? tu je přehozené B a C, ne?** ( --- //[[mail@fitlearning.tk|Jirka Hynek]] 2011/03/21 21:57//)+  * základní zapojení tranzistoru (NPN) je kladný pól na B (báze) a E (emitor), záporný na C (kolektor)
   - bez připojené báze se tranzistor chová jako obyčejný odpor   - bez připojené báze se tranzistor chová jako obyčejný odpor
   - po připojení malého kladného napětí na B se začne od určité hodnoty otevírat a protéká proud   - po připojení malého kladného napětí na B se začne od určité hodnoty otevírat a protéká proud
   * dále při zvyšování napětí se zvyšuje i proud   * dále při zvyšování napětí se zvyšuje i proud
   * jinými slovy, pokud je přechod EB zapojen v propustném směru, proud teče i do C a čím větší je proud přes EB (zmenšování přechodu), tím více proud je propuštěné dále do kolektoru   * jinými slovy, pokud je přechod EB zapojen v propustném směru, proud teče i do C a čím větší je proud přes EB (zmenšování přechodu), tím více proud je propuštěné dále do kolektoru
 +
 +{{ temata:01-polovodice: prudenietranzistor.png?800 }}
 +
   * **Tranzistorový jev:** malému proudu přes přechod EB odpovídá velký proud EC   * **Tranzistorový jev:** malému proudu přes přechod EB odpovídá velký proud EC
  
 +  * U<sub>BE</sub> - napěti mezi bází a emitorem
 +  * U<sub>EC</sub> - napěti mezi emitorem a kolektorem
 +  * U<sub>BC</sub> - napěti mezi bází a kolektorem
 +
 +  * to same plati pro proud.
 +    * mezi proudy je vztah: I<sub>E</sub> = I<sub>B</sub> + I<sub>C</sub>
 +
 +{{ temata:01-polovodice: chartranzistor.png?300 }}
 +
 +  * saturační proud (zbytkový): proud, jež prochází tranzistorem, když je uzavřen (to samé u diody, když je v závěrném směru)
 +  * spínací napěti: napeti, ktere musi byt mezi bazi a emitorem, aby zacal emitorem-kolektorem prochazet proud
 +
 +{{ temata:01-polovodice: spinacitranzistor.png?500 }}
 +
 +  * najčastejšie sa zapája v zapojení so spoločním emitorom, kde dochádza k zosilneniu prúdu
 +  * používané je aj zapojenie so spoločnou bázou, pri ktorej sa zosiluje napätie 
 +  * zapojenie so spoločným kolektorom zosiluje výkon U.I
 + 
 +{{temata:01-polovodice: zapoj1.png?200 }}
 +{{ temata:01-polovodice: zapoj2.png?200}}
 +{{ temata:01-polovodice: zapoj3.png?200 }}
 ==== Unipolární tranzistor ==== ==== Unipolární tranzistor ====
  
   * nemá dva polovodičové přechody, při řízení činnosti využívá nosiče náboje pouze jednoho druhu   * nemá dva polovodičové přechody, při řízení činnosti využívá nosiče náboje pouze jednoho druhu
   * není potřeba vstupní proud, ovládání je na základě elektrického pole. (Field effect tranzistors - FET)   * není potřeba vstupní proud, ovládání je na základě elektrického pole. (Field effect tranzistors - FET)
 +  * ve většině případů se vyrabějí s přechodem PN, v praxi oznacovane jako JFET
 +  * Pokud na řídicí elektrodu přivedeme kladné napětí, začneme vytlačovat kladné díry do kanálu N, kde se začnou rekombinovat s volnými elektrony čímž dojde ke snížení vodivosti. Pokud přivedeme napětí záporné, vytlačí se do kanálu N elektrony čímž se vodivost zvýší. U kanálu P je to přesně naopak.
  
 {{ temata:01-polovodice:fet.jpg }} {{ temata:01-polovodice:fet.jpg }}
Řádek 99: Řádek 127:
  
 ==== Realizace logických členů NAND a NOR v technologii CMOS ==== ==== Realizace logických členů NAND a NOR v technologii CMOS ====
 +
 +=== CMOS ===
 +Technologie CMOS (Complementary Metal–Oxide–Semiconductor, doplňující se kov-oxid-polovodič) je používaná na převážnou většinu integrovaných obvodů. Mezi nejdůležitější vlastnosti CMOS patří vysoká odolnost proti šumu a nízká spotřeba ve statickém stavu. Více energie se spotřebovává pouze na přepínání mezi zapnutým a vypnutým stavem tranzistoru, proto CMOS nespotřebovává tolik energie jako například nMOS nebo TTL. CMOS také umožňuje vyšší hustotu prvků na čipu.
  
 === NOR === === NOR ===
  
-Pokud jsou oba vstupy v logické nule, oba tranzistory s P kanálem (šipka ven u báze) budou otevřené. To způsobí připojení napájecího napětí na výstup. Oba tranzistory s N kanálem (šipka dovnitř u báze) budou uzavřené takže výstup není připojen na zem. Pokud je jeden vstup v logické nule, tak se rozepne jeden z P tranzistorů a tím odpojí výstup od napájecího napětí. Zároveň se otevře jeden z N tranzistorů a uzemní výstup.+<note tip> 
 +Pokud jsou oba vstupy v logické nule, oba tranzistory s P kanálem (šipka ven u báze, kolečko) budou otevřené. To způsobí připojení napájecího napětí na výstup. Oba tranzistory s N kanálem (šipka dovnitř u báze, bez kolečka) budou uzavřené takže výstup není připojen na zem. Pokud je jeden vstup v logické nule, tak se rozepne jeden z P tranzistorů a tím odpojí výstup od napájecího napětí. Zároveň se otevře jeden z N tranzistorů a uzemní výstup. 
 +</note>
  
-{{temata:01-polovodice:nor.jpg}}+{{temata:01-polovodice:nor.jpg?300}} 
 +{{temata:01-polovodice:cmos_nor.png?150}}
  
 ^ A ^ B ^ Y ^ ^ A ^ B ^ Y ^
Řádek 114: Řádek 148:
 === NAND === === NAND ===
  
 +<note tip>
 Pokud bude alespoň jeden vstup v logické nule, tak bude jeden z P tranzistorů otevřen a přivede na výstup napájecí napětí. Zároveň bude jeden z N tranzistorů uzavřen a tím se zamezí uzemnění výstupu. Pokud budou oba vstupy v logické jedničce, tak oba P tranzistory budou uzavřené, což způsobí odpojení napájecího napětí od výstupu. Zároveň budou otevřeny oba N tranzistory, čímž se výstup uzemní. Pokud bude alespoň jeden vstup v logické nule, tak bude jeden z P tranzistorů otevřen a přivede na výstup napájecí napětí. Zároveň bude jeden z N tranzistorů uzavřen a tím se zamezí uzemnění výstupu. Pokud budou oba vstupy v logické jedničce, tak oba P tranzistory budou uzavřené, což způsobí odpojení napájecího napětí od výstupu. Zároveň budou otevřeny oba N tranzistory, čímž se výstup uzemní.
 +</note>
  
-{{temata:01-polovodice:nand.jpg}}+{{temata:01-polovodice:nand.jpg?300}} 
 +{{temata:01-polovodice:cmos_nand.png?170}}
  
 ^ A ^ B ^ Y ^ ^ A ^ B ^ Y ^
Řádek 123: Řádek 160:
 | 1 | 0 | 1 | | 1 | 0 | 1 |
 | 1 | 1 | 0 | | 1 | 1 | 0 |
- 
 ===== Potvrzení ===== ===== Potvrzení =====
  
-<doodle single login|1>+<doodle single login|01>
 ^ OK ^ !!! ^ ^ OK ^ !!! ^
 </doodle> </doodle>
  
-{{tag>vagabund ITO teorie elektrotechnika}}+{{tag>vagabund george ITO polovodic dioda tranzistor teorie elektrotechnika}}
  
 ~~DISCUSSION~~ ~~DISCUSSION~~
temata/01-polovodice/main.1300741581.txt.gz · Poslední úprava: 2011/03/21 22:06 autor: george
Recent changes RSS feed Debian Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki