OBSAH WEBU
ČTĚTE!
Toto je starší verze dokumentu!
Definice: UML je jednotný grafický (vizuální) jazyk pro jednotnou specifikaci, vizualizaci, konstrukci a dokumentaci při objektově orientované analýze a návrhu (OOA&D) i pro modelování organizace (business modelling).
Pozor, častá chyba, nepatří sem ER diagram!
UML operuje s pojmem pohled (view). Pohled systému je projekce systému na je- den z jeho relevantních aspektů. Taková projekce se zaměřuje na příslušný aspekt a ignoruje ostatní. Jak jistě vyplývá z podstaty věci, je vhodné vytvářet několik různých pohledů na tentýž systém. Pohledy nad systémem jsou pak modelovány prostřednictvím vhodných nástrojů (modelů) poskytovaných UML. Můžeme ro- zlišit tyto základní pohledy:
Nabízí několik základních diagramů:
Diagramy případů užití (use case diagram)
Znázornnují hranice systému, jeho účastníky, interakci mezi nimi a akce, které mohou provádět.
detaily případů užití
Slouží pro konkretizaci jednotlivých případů užítí. Neexistuje standard zobrazeni, ale používá se tabulka, která obsahuje vstupní podmínky, výstupní podmínky a tok událostí.
Analytické třídy
mapují pojmy problémové domény na abstraktní entity modelu – třídy. Analytická třída není návrhová třída, tj. analytická třída slouží pouze pro identifikaci entit v řešené problematice a vztahů mezi nimi. Během etapy návrhu jsou analytické třídy upřesňovány do jedné či více návrhových tříd. Analytická třída
Analytické balíčky
Analytické balíčky souvisejí s dekompozicí problému – umožňují souběžnou práci na více částech (balíčcích) v etapě návrhu. Analytické balíčky seskupují sémanticky související elementy a definují hranice tohoto seskupení. Více balíčků můžeme řešit souběžně. Balíček také poskytuje zapouzdření prostoru jmen (tj. názvy elementů musí být v rámci balíčku jedinečná, mezi balíčky však může docházet k duplicitám) a definuje viditelnost zapouzdřených elementů – veřejné (public), soukromé (private) a chráněné (protected). Analytické balíčky mohou obsahovat
Diagramy interakce Diagramy interakce zahrnují diagramy spolupráce, které zdůrazňují strukturálí relace mezi objekty, a sekvenční diagramy které zdůrazňují časově orientovanou posloupností předávání zpráv mezi objekty. Bývají přehlednější než diagramy spolupráce, uživatelé lépe porozumí sekvenčnímu diagramu.
Diagramy aktivit
Diagramy aktivit reprezentují objektově orientované diagramy toků a lze je připojit k libovolnému modelovanému elementu (třída, balík, apod.) Diagram aktivit je zvláštním případem stavového automatu, který je určen především na modelování manažerských procesů. Diagram aktivit obsahuje počátek a konec, stavy aktivity a přechody mezi stavy.
Objektové diagramy
Objektové diagramy patří mezi diagramy dynamické. Zachycují konkrétní instance tříd a jejich vazby v určitém čase či podmínce. V některých případech je vhodné zobrazit konkrétní vazby mezi objekty, zejména pro zdůraznění význačného aspektu nebo jako pomůcku při hledání tříd v řešené problematice a vazeb mezi nimi. Vazby mezi objekty se mohou v průběhu měnit a jejich abstrakce je zachycena právě v diagramu tříd. Identifikace objektu sestává ze dvou částí – jména třídy, které je instancí (uvádí se za dvojtečku) a případného jména objektu (pokud objekt má jméno, uvádí se před dvojtečkou).
Návrhové třídy
Specifikace návrhových tříd je na takovém stupni, že je lze přímo implementovat. Jedná se o upřesnění analytických tříd. Využití tříd z doménového řešení (knihovny, vrstva aplikačního serveru, GUI, . . . ).
Stavové diagramy
Reaktivní objekt reaguje na vnšjší události. životní cyklus je modelován jako řada stavů, přechodů a událostí. Chování je důsledkem předchozího chování (následný stav závisí na aktuálním stavu). Stavové diagramy mohou modelovat dynamické chování reaktivních objektu:
Diskuze
Doplnene